Dva pomocníci pro rozmanitou škálu činností

Technické služby Kutná Hora

Rozsah činností, které společnost Technické služby Kutná Hora zajišťuje nejen pro město, ale i zákazníky z řad občanů, firem a organizací, je široký a klade vysoké nároky na zaměstnance i na technický park. Ten je proto důležité pravidelně obměňovat a doplňovat. Na sklonku roku 2016 do něj přibyly hned dva traktory Kioti s příslušnými adaptéry umožňujícími celoroční využití strojů.

Od letošní zimy tak v Kutné Hoře pracují traktor Kioti RX7330PC a menší model Kioti CK2810 HST. ,,Nejsem příznivcem jednoúčelových strojů, které stojí půl roku nevyužité v garáži. Raději proto volíme cestu univerzálních nosičů a traktorů doplněných vhodnými nástavbami. Tak je tomu i v případě dvou nových traktorů Kioti,“ vysvětluje ing. Jan Jäger, jednatel společnosti Technické služby Kutná Hora. S větším modelem RX7330PC počítají hlavně pro zajištění zimní údržby komunikací  v agregaci s čelní šípovou sněhovou radlicí a sypačem. Ovšem zimní údržbou jeho využití zdaleka nebude končit. Od jara může pracovat s příkopovým ramenem i s hákovým nosičem kontejnerů. „Menší z traktorů nám zase vyřeší problém především s údržbou hřbitovů,“ pochvaluje si Jäger. „Těch spravujeme pět a potřebná technika nám chyběla řadu let,“ doplňuje.
Menší stroj s kabinou je vybaven zadním podkopovým ramenem, agregován může být s přívěsem a v zimních měsících též se sněhovou radlicí a rozmetadlem posypových materiálů. „Důležité je, že je homologován pro silniční provoz a může se přesouvat mezi jednotlivými hřbitovními areály podle akutní potřeby,“ libuje si Jäger.
Traktory včetně většiny adaptérů dodala do Kutné Hory společnost P&L. Větší ze strojů, model RX7330PC, pomáhá v zimě při náročné údržbě komunikací a práci v náročných podmínkách včetně kopcovitého terénu zvládá na výbornou.
„Traktor jsme si vyhlédli na jedné z předváděcích akcí, kde nás zaujal jednoduchostí i robustností a silou jednotlivých technických prvků. To je pro nás důležité, jelikož zimní údržba probíhá opravdu v těžkém prostředí a v plné zátěži,“ podotýká šéf kutnohorské společnosti, jež traktory Kioti zakoupila na základě výsledků výběrového řízení.
Líbí se mu i to, že pro obsluhu nabízí traktor dobrý komfort i jednoduché ovládání. „Nemalou roli hrála při jeho výběru také příznivá pořizovací cena. Spolehnout se můžeme i na profesionální servisní zázemí, které nabízí dodavatel, firma P&L,“ pokračuje Jäger ve výčtu kladů.
Po skončení zimní údržby komunikací je traktor RX7330PC nasazován do akce hlavně v agregaci s příkopovým ramenem Marolin M430AX s mulčovací hlavou. ,,Výhodou je, že zařízení je snadno nainstalovatelné, a nemusí být tudíž na traktoru celou sezonu. Je upevněno vzadu na tříbodovém závěsu, ale rameno je předsunuté, takže žací hlava pracuje vedle kabiny traktoru. Obsluha má tedy dokonalý přehled o její činnosti,“ uzavírá spokojeně Jäger.

Ing. Jan Jäger, jednatel technických služeb Kutná Hora