Česká expedice do finského Pori

Uveřejněno v týdeníku Zemědělec č. 19/2023

V polovině dubna se vypravila skupina obchodních zástupců společnosti P & L a českých farmářů do finského městečka Pori, kde se vyrábějí sklízecí mlátičky Sampo a stejnojmenné lesní harvestory či vyvážecí traktory. Cílem expedice bylo seznámit se s historií i současností firmy Sampo Rosenlew, prohlédnout si výrobní závod a načerpat co nejvíce informací o sklízecích mlátičkách, jejich seřízení a údržbě. A redakce týdeníku Zemědělec byla u toho.

Členové expedice získali také řadu informací o místním zemědělství, stejně jako o Finsku a tamní přírodě, k níž se Finové chovají velice ohleduplně. Jsou hrdi na svoje lesy, které pokrývají více než 70 % plochy, a na to, co jim příroda s téměř třemi sty tisíci jezer dává.

A co se skrývá za názvem Sampo Rosenlew? Rosenlew je příjmení švédské rodiny, která tuto společnost vybudovala. Sampo je pak mytologický výraz pro štěstí, ve finském překladu znamená mlýnek na zlato. Podle finských pověstí ho všichni chtěli mít, neboť jeho majitelům přinášel bohatství a uvedené štěstí. A že je na této báji skutečně něco pravdivého, potvrzuje i to, že Finové patří k nejšťastnějším národům na světě, letos již pošesté obsadili v uvedeném žebříčku první místo. Výraz Sampo je ve Finsku velice známý, jde také o běžné finské chlapecké jméno. Za výrazem Sampo se však skrývají především oblíbené kanárkově žluté finské mlátičky. Z uvedeného lze odvodit, že jejich uživateleuživatele jdou s nimi štěstí naproti.

Podrobnější informace o strojích SAMPO ROSENLEW získáte zde a zde.

Celý článek si můžete přečíst zde.