Sampo Rosenlew probírkový harvestor HR46x

Probírkový specialista od Sampo Rosenlew HR46 který zaručuje dobrou ekonomiku. HR46 je navrhnut a s důrazem na podmínky probírky lesů. Díky dlouhodobému vývoji jsou jeho technické vlastnosti zároveň velmi ekonomické. Odolná a jednoduchá konstrukce zaručuje nízké provozní náklady. Bezpochyby mezi další přednosti patří tichá, pohodlná, a hlavně bezpečná kabina, neporazitelná obratnost s velkým úhlem natočení. Praktický design a jednoduchost zaručuje snadné používání stroje. Sampo Rosenlew HR46 má prostě vše, co je potřeba pro vysokou produktivitu. 

Hmotnost cca 9 t a šířka do 2400 mm zaručuje efektivní pohyb v probírkách. Konstrukce a volba ideálních pneumatik zaručují u modelu Sampo HR46 ideální průchodnost i v měkkých podmínkách. Vysoká světlá výška 670 mm a úhel zatáčení 50 mm umožňují perfektní pohyb v probírkových porostech. U řezné hlavice můžeme volit mezi Keto  nebo Keslou. Samozřejmostí je bezpečnostní komfortní kabina s certifikáty FOPS, ROPS, OPS. Stroj pohání úsporný motor AGCO Sisu Power o výkonu 124 kW. 

Probírkový harvestor SAMPO HR46 je nový ještě výkonnější pracant do probírky než jeho předchůdce SAMPO 1046pro. Harvestor má nyní větší čerpadlo, tím pádem byly pracovní otáčky motoru sníženy o třetinu. Tato změna snižuje spotřebu PHM na vyrobený kubík dřeva. Přenos výkonu je nyní plně hydrostatický a umožňuje ideální pohyb stroje v těžkém terénu bez nutnosti zvyšování otáček motoru. Byla zachována ideální šířka kompaktního podvozku, který podle rozměru pneumatik může uživatel mít od 2100 – 2400 mm se světlou výškou 670 mm při maximálním zachování bezpečného těžiště stroje v bočním náklonu s délkou hydraulické ruky 7,1 m. Hydrostatický pojezd s hydromotory ve všech čtyřech kolech spolu s kloubovým řízením, přesně odpovídá požadavkům vlastníkům lesa na probírkový harvestor do 40let věku porostu.
 
Řazení je elektronické a jako možnost i automatické. Kabina se nachází na samostatném rámu směrem od motoru, což zaručuje uživatelům harvestorů Sampo-Rosenlew pohodlí a velmi tiché pracovní prostředí.
Operátor může mít sedačku i s automatickým vyrovnáním náklonu stroje a spolu se slunečními clonami a klimatizací je docíleno téměř domácího pohodlí.

Operační systém Technion PC zajišťuje kompletní vybavení harvestoru veškerým software pro řízení stroje a výroby. Optimalizace na základě StanFoD a HKS-standart garantuje výbornou produktivitu, která
odpovídá potřebám smluvních firem, vlastníků lesů a podnikatelů v lesním hospodářství. Doplnění systémů
Technion satelitní navigací a přenosem dat, umožňuje přesnou kontrolu těžby a podávání výkazů mezi
harvestorem a lesní společností.

 

PODVOZEK
Probírkový harvestor pracuje převážně v mladých lesních porostech. Ty jsou sázeny velmi hustě, aby se maximalizovala rychlost jeho růstu. Vysoce kvalitní výběr nežádoucích stromů vyžaduje, aby harvestor byl poměrně malý a yba mohl manipulovat v malé prostoru. Kromě toho musí být jeho hmotnost relativně nízká spolu s menší kácecí hlavicí. HR46 splňuje tyto požadavky.
Důležité změny byly provedeny na podvozku stroje. Úzký harvestor má prostřední kloub s úhlem otáčení 50 stupňů, což vede k jedinečné manévrovatelnosti. Poloměr vnější otáčení je 402 cm. Šířka pneumatiky může být vybrán mezi 500 a 650 mm.

PŘEVODOVKA POHON
HR46 harvestor je vybaven plnou hydrostatickou převodovkou pohonu. V tomto systému nejsou žádné poruchové nápravy a není tam žádný převod z ozubených kol. Změnu z jednoho zařazení do druhého převádějí radiální pístové motory elektricky. Točivý moment v hnacích motorech Sampo hydraulik je vysoký, jakmile se stroj začne pohybovat. Vzhledem k tomu, že kola jsou stále v záběru, nedochází k narušení půdního krytu při přenosu točivého momentu na podložku. Jak je tomu u klasických náprav.
KABINA
Továrna Sampo Rosenlew také vyrábí pro své stroje prostorné, tiché kabiny, která pomáhají obsluze pracovat efektivně. Z kabiny HR46 je snadné vidět vrcholky stromů, což je podmínkou pro správný výběr stromů, které mají kácet. Kabina splňuje oficiální bezpečnostní normy a svojí speciálně navrženou ergonomií, je ideální pro použití v hustém lese. Tam musí ponechané stromy zůstat bez poškození. Kabina nabízí i mnoho detailů, které usnadňují obsluze pracovat a cítit se pohodlněji.
HYDRAULICKÁ RUKA
HR 46 harvestor má 7,1 metrů dlouhý paralelní jeřáb s dostatečnou nosností 55 kNm což mu zajišťuje rychlou práci. Jeřáb je také velmi flexibilní při použití i v hustém lese. Vyrovnání bočního náklonu, který může být také zapnut automaticky, pomáhá vybrat právě ty stromy, které operátor chce vytěžit. Kromě toho pomáhá při provozu na svahu nebo na nerovném terénu. Nízká konstrukce jeřábu zlepšuje boční stabilitu stroje a viditelnost stromů, které mají být pokáceny. Vertikální upevňovací deska slouží ke stejnému účelu, čímž je jeřáb konstrukčně umístěn co nejblíže k operátorovi, jak je to jen možné.

KÁCECÍ HLAVA
Používáme pouze vysoce kvalitní kácecí hlavice vyráběné renomovanými partnery. Tyto značky jsou Kesla, Keto a Nisula. Při práci v hustém mladém porostu, musí být kácecí hlavice malé a navrženy tak, aby se snadno pohybovaly mezi stojícími stromy, bez poškození zbývající stromů v hustém lese. Typ hlavice se volí tak, aby splňovala praktické potřeby. Je možné používat na harvestoru HR46 i hlavice pro energeticky využitelné dříví. Pro tento účel jsou pak možné různé úpravy standardní hlavice.
MOTOR
Jako zdroj energie využíváme 3A fáze 49 AWF common rail diesel vyrobenou Agco elektrárenské společnosti ve Finsku s desítkami let zkušeností. Minimální spotřeba paliva spolu s dlouhými intervaly údržby zaručí, že tento nízkoemisní motor je velmi hospodárný. Tento 124 kW vznětový motor má vysoký točivý moment v rámci samotných otáček, kde se většinou působí. Hladina hluku je nízká a motor je dobře známý pro svou spolehlivost.