Setí pokusu společnost Bayer v Hrušovanech nad Jevišovkou

Dne 16. 4. 2021 jsme založili pokus s variabilním výsevkem pro f. Bayer v lokalitě Hrušovany n. Jevišovkou.
 

(1)    Založili jsme pokus s variabilním výsevkem pro f. Bayer v lokalitě Hrušovany n. Jevišovkou. Je to kukuřičná výrobní oblast a k tomu ještě aridní oblast. Z důvodu úspory vláhy byla zvolena technologie minimálního zpracování půdy po kukuřici na zrno. Technologie Kinze si snadno poradila s velkým množstvím rostlinných zbytků na povrchu, je na to konstruována.

(2)    Výhodou secího stroje Kinze 3500 8R Interplant je skutečnost, že umí nejen variabilně změnit ve zlomku sekundy výsevek, tak jak si jej předem naplánujeme v SMS software, ale i změna rozteče řádků ze 75 cm na 37,5 cm (úzkořádky) je snadná a přímo na poli zabere pár minut.

(3)    Úzkořádkové setí v půdně klimatických podmínkách v ČR dlouhodobě vykazuje vyšší výnos ve srovnání s variantou na 75 cm. Zakládáme pokusy pro osivářské firmy, výzkumné organizace a univerzity od roku 2012, takže máme zkušenosti a máme i výsledky (zde).

(4)    Na lokalitě je dvanáct hybridů a všechny jsou sety na rozteč 75 cm a 37,5 cm. Pokus je naplánován v SMS software a stroj jen mění výsevky podle vytvořené předpisové mapy.

(5)    Na mapě níže je schéma pokusu silážní kukuřice s jednotlivými variantami výsevků. Secí stroj Kinze zvolené varianty seje v jednom přejezdu s daným hybridem.