Novinky v zemědělské technice pro rok 2020 od společnosti P&L

Na letošním TECHAGRU se chystala firma P&L spol. s r.o. představit rekordní počet novinek. Nejen od zavedených dodavatelů, ale také nové značky nejen zemědělské techniky. O tom všem jsme si povídali s ředitelem společnosti P&L panem Petrem Lebedou ml.

Pane řediteli, můžete ve stručnosti popsat hlavní novinky roku 2020?

Na letošní Techagro, které mělo být i důstojnou oslavou našeho třicetiletého působení na trhu, jsme měli skutečně nabito a snad nebyl jediný náš výrobce, od kterého bychom na Techagru neuvedli nějakou novinku.

První novinka pro zemědělskou veřejnost je od výrobce kukuřičných adapterů Kemper v podobě nových „crackerů“ pro řezačky, které ideálně rozdrtí kukuřičné stvoly a vytvoří ideálně nadrcenou řezanku.

Dále Ag Leader americký výrobce systémů pro navigaci traktorů vyrobil ve spolupráci s výrobcem přesných secích strojů Kinze revoluční výsevní ústrojí SureSpeed, které umožňuje díky své konstrukci rychlost pojezdu při setí až 18 km/h. Díky své univerzální konstrukci umí zaset kukuřici, slunečnici a jiné řádkově seté plodiny Kinze – zavedený a v ČR i SR velmi dobře známý výrobce přesných secích strojů, zejména pro kukuřici a slunečnici měl dlouhá léta centrální zásobníky pro osivo či hnojivo u 12 a víceřádkových secích strojů. Novinkou je mít tento centrální zásobník u osmiřádkového secího stroje řady 3500.

Novinkou v podobě kardanových pohonů frézovacích válců se může pochlubit univerzální rozmetadlo Bergmann TSW 5210S. Je určeno k aplikaci tuhých, sypkých i kašovitých materiálů až do vzdálenosti 24 m.

Novinka pro letošní sezónu je také u značky Köckerling v podobě stroje Köckerling Allrounder Flatline, který je navržen pro mělké, extrémně přesné zpraměl k vývoji zcela nového stroje z naší rodiny Tillerů, MuckTilleru. MuckTiller aplikuje kejdu či digestát do páskově zpracované půdy. Tato Strip Tillová technologie je rovněž silně protierozně působící, připravuje seťové lůžko jen tam, kde je opravdu potřeba. Zbytek záběru zůstává nezpracován, snižuje erozní ohrožení vodou a snižuje též vysychání takto připravené půdy.

Další novinky v naší nabídce pro rok 2020 jsou od italských firem Venieri a Faresin. Prvně jmenovaný výrobce kloubových nakladačů představuje nový malý kloubový nakladač s teleskopickým ramenem Venieri VF 1.63TL. Faresin, známý spíše svými krmnými vozy má i svou produkční linku soustředící se na manipulátory. Tyto se mohou směle srovnávat s celosvětovou konkurencí a jinými velkými značkami. Jako první na světě Faresin představil plně elektrický manipulátor Faresin FE (Full Electric) 6.26. Tento stroj je konstrukčně identický se svým dieselovým bráškou, jen pohon je absolutně tichý a nevytvářející žádné emise. Vhodný do jakýchkoliv uzavřených budov.

Poslední naší novinkou pro letošní rok je lesní „traktor“ skidder slovinského výrobce Bijol, který svou robustností zajišťuje bezpečnou dopravu klád i z těžko dostupných svažitých lesních terénů.

Celý článek je uveřejněn v Agrárním obzoru 2 / 2020