Sampo Rosenlew

Sklízecí mlátičky SAMPO ROSENLEW COMIA 2.0. Finské sklízecí stroje s více než 60ti letou historii. Kombajny SAMPO jsou určeny ke sklizni všech plodin od obilovin přes luskoviny traviny atd. Své přednosti nejlépe dokazují v obtížných sklizňových podmínkách jako je například vysoká vlhkost. Uživatelé si na nich nejvíce cení jejich jednoduchosti a snadné obsluhy i údržby.
  • Výroba sklízecích mlátiček od roku 1957
  • Vyrobeno více než 50.000 sklízecích strojů
  • Přes 100 spokojených uživatelů v ČR
YouTube - Facebook - Instagram

 

Historie

Firma s dnešním názvem Sampo Rosenlew byla založena v roce 1858 švédskou rodinou Rosenlew. Zpočátku vyráběla běžnou zemědělskou mechanizaci, avšak již v roce 1910 spatřila světlo světa první stacionární mlátička. Ve dvacátých až čtyřicátých letech 20. století produkovala kompletní sortiment zemědělské techniky, počínaje traktory, pluhy, secími stroji a konče stacionárními mlátičkami. Důležitým zlomem byl rok 1957, kdy byla vyrobena první samojízdná mlátička Sampo Rosenlew. Vycházela ze stacionárních mlátiček a její vývoj trval zhruba tři roky. Dřevo nahradil kov, přidaly se motor, kola, převodovka a samojízdná mlátička LP 657 byla na světě (LP jsou iniciály sklízecí mlátičky ve finštině, číslovka 6 značí pracovní záběr šest stop a číslo 57 udává šířku mláticího ústrojí v centimetrech). Další obrat v produkci zemědělské techniky nastal v roce 1975, kdy firma zastavila výrobu veškeré zemědělské mechanizace a začala se specializovat jen na produkci samojízdných mlátiček.
V roce 1991 rodina Rosenlew odprodala závod na výrobu zemědělské techniky a ponechala si pouze výrobu domácí elektroniky. Zemědělskou část koupil Timo Prihti, který v současnosti vlastní se svým synem Jalim 51 % společnosti Sampo Rosenlew, zbylá část je v majetku indické společnosti Mahindra&Mahindra. Jde o největšího výrobce traktorů na světě, každý rok vyrobí zhruba 280 tisíc malých traktorů zejména pro asijský trh a menší sklízecí mlátičky Sampo se hodí do jeho obchodního portfolia.

Sklízecí mlátičky Sampo jsou vzhledem ke svým vlastnostem oblíbené zejména na skandinávských trzích. K dalším tradičním odběratelům patří země bývalého Sovětského svazu, kam se jen v 70. a 80. letech prodalo 7000 těchto strojů. Opačnou cestou proudily ve velkém automobily Lada. S nástupem Tima Prihtiho se vazby na Sovětský svaz oslabily a nový majitel otočil kormidlem směr Evropa a západní svět. Dnes má Sampo Rosenlew svoje obchodní zástupce ve většině zemí Evropy, stále však vyváží velký počet sklízecích mlátiček do post sovětských republik, zejména Azerbájdžánu, probíhají i různé projekty v Africe, Americe a v Asii.
Zájem o sklízecí mlátičky Sampo rostl nejen ve Finsku, ale i v okolních zemích. Přibližně 60 % těchto strojů původně končilo na domácím trhu a zbylá část šla na export. V současnosti vyváží Sampo Rosenlew 90 % produkce do více než 50 zemí světa a zbylá část zůstává na finském trhu, kde má Sampo 45 až 50% tržní podíl. Finský výrobce dodal zemědělcům na celém světě už více než 55 tisíc sklízecích mlátiček určených pro nejrůznější plodiny a sklizňové podmínky.

Samojízdné sklízecí mlátičky Sampo jsoo jednoduché stroje s převahou mechanických prvků, které spolehlivě pracují i v extrémních podmínkách. Díky odlehčené konstrukci lze s nimi sklízet na podmáčených pozemcích.. Tyto stroje šité na míru jednotlivým zákazníkům jsou vybaveny motory Sisu Power o výkonu 150 až 300 koní, dvěma až čtyřmi bubny, čtyřmi až šesti vytřásadly a lištou o záběru 3,1 až 6,9 metru. Současnou produktovou řadu tvoří nejmenší a také nejlevnější model Verrato a větší, technicky vyspělejší mlátičky Comia 2.0. Jednak dva menší modely C6 a C8 se zásobníkem o objemu 4,4 a 5,4 m3a jednak větší typy C10 a C12 s násypkou o objemu 6 a 7,6 m3. Speciálním produktem jsou parcelní mlátičky, ročně jich v Pori vyrobí asi 50, svoje uplatnění nacházejí v pokusných a výzkumných stanicích.