Zpět na pal.cz
+420 577 113 980
Podpora

Zcela nový finský sběrač kamenů

23. 8. 2017
Kameny na poli způsobují při nasazení sklizňových strojů nemalé problémy. Rostou náklady na opravy, zvyšují se ztrátové časy, snižuje se efektivita nasazení techniky a vlastní sklizeň se může snadno opozdit. Menší výkon strojů má pak vliv na horší produktivitu, a tím i nižší finanční příjmy. Proto se zrodil zcela nový, hydraulicky poháněný sběrač kamenů Elho Scorpio 550, který stejnojmenná finská firma představila v roce 2015 na veletrhu zemědělské techniky Agritechnica v Hannoveru.

Bez-nazvu-1-(1).jpg
Od svého založení v roce 1968 se finská společnost ELHO zabývá především výrobou strojů na sklizeň pícnin (žací stroje, shrnovače, provzdušňovače řádků, baličky), krmení (rozdružovače balíků, zakládací vozy) a techniky k údržbě krajiny (stranové rotorové a řetězové mulčovače). Výhradním dovozcem těchto strojů do České a Slovenské republiky je již 15 let firma P & L, spol. s r. o., Biskupice, která uvedla v letošním roce sběrač kamenů Elho Scorpio 550 také na český trh. Několik zákazníků z oblasti vysočiny mělo na jaře možnost otestovat si stroj ve vlastních podmínkách a první finské sběrače kamene už mají své majitele.

Jedinečný hydraulický pohon

„Při vývoji tohoto stroje byly hlavními požadavky efektivní sběr kamenů, dobře fungující prosévání, velký pracovní záběr a celková odolnost sběrače,“ říká Ing. Jiří Velička, produktový manažer společnosti P & L. „Firma ELHO se zaměřila na snadné ovládání a spolehlivost stroje, proto přišla s jedinečným, plně hydraulickým pohonem vkládacího a dvou sběracích rotorů. Tento patentovaný hydraulický systém umožňuje směřovat sílu tam, kde je jí nejvíce třeba.“ Konstrukce sběrače kamenů Scorpio 550 o záběru 5,5 m je dimenzována pro vysoké namáhání. Svědčí o tom celková hmotnost stroje okolo 6500 kg a velmi robustní a odolné provedení jednotlivých agregátů. Sběrač je standardně vybaven tandemovou nápravou s radiálními pneumatikami 560/60 R22.5 a vzduchovými brzdami. K jeho agregaci je vhodný traktor s výkonem nad 100 koní

Robustní, odolné rotory

Postranní shrnovací rotory a hlavní vkládací rotor jsou poháněny prostřednictvím hydromotorů hydraulikou traktoru s potřebným průtokem 85 l/min. „Tento systém pohonů spolehlivě chrání rotory před jejich poškozením při přetížení a v případě zablokování některého z nich umožňuje jeho snadnou reverzaci, aniž by obsluha stroje musela opustit své místo v kabině traktoru,“ vysvětluje Jiří Velička. „Velký průměr vkládacího rotoru 1,8 metru zaručuje bezproblémový sběr kamenů o velikosti až 40 centimetrů, v případě podélných tvarů i větších.“ Samotné provedení jednotlivých rotorů je navíc velmi robustní a odolné – jejich pohony jsou dobře kryty (ložiska rotoru jsou vestavěna v ocelové trubce, což jim zaručuje vysokou odolnost a dobrou ochranu) a pracovní nástroje (vkládací prsty hlavního rotoru a široké zuby shrnovacích rotorů) jsou vyrobeny z otěruvzdorné oceli Hardox. Masivní prsty vkládacího rotoru mají pružné uchycení pomocí gumových tlumičů umožňující jejich vychýlení všemi směry. Konstrukční uchycení shrnovacích rotorů na rámu brání vklínění kamenů mezi rotor a rám stroje.

Důmyslný prosévací rošt

Dobře promyšlené je také samotné provedení prosévacího roštu pod vkládacím rotorem. Jednotlivé pruty roštu jsou vzadu pružně uchyceny a sousední pruty jsou výškově předsazeny, takže vzdálenost mezi nimi se směrem dozadu mírně zvětšuje. Nedochází tak ke vklínění malých kamenů mezi pruty roštu a jeho ucpávání. Každý ocelový prut prosévacího roštu je opotřebitelný výměnný díl, odebráním jednotlivých ocelových prutů lze změnit velikost prosévací mezery v rozmezí 40 až 110 mm.

Automatická regulace hloubky a jištění

Originálně jsou řešeny regulace pracovní hloubky a protinárazové jištění. Hydraulický systém sběrače kamenů Scorpio umožňuje automatickou regulaci pracovní hloubky ve dvou předvolených režimech (110/150 barů) – v závislosti na rotačním a tahovém odporu. Díky automatickému udržování pracovní hloubky nemusí řidič neustále sledovat, jak hluboko stroj pracuje, což usnadňuje jeho práci na velmi nerovných pozemcích nebo při špatné viditelnosti. Výhodou je i lepší kvalita práce a výrazně nižší zátěž samotného nářadí. Pokud jde o jištění, teleskopická tažná oj se při nárazu na překážku začne roztahovat (až 70 cm), přitom olej odtékající z hydraulického válce uvnitř oje přizvedne radlici vkládacího kanálu, aby se vyhnula překážce. Díky vlastní hmotnosti se po překonání překážky stroj zase automaticky zahlubuje a tažná oj se vrací do výchozí polohy.

Velký masivní zásobník

Zásobník sběrače Scorpio je schopen pojmout až 2 m3 kamenů. Disponuje velkou vyklápěcí výškou 2,7 m, což umožňuje jeho vyprazdňování do různých přepravních prostředků. Dno i stěny jsou opět z oceli Hardox, zadní stěnu kvůli vysýpání zeminy tvoří rošt. Všechny konstrukční díly zásobníku jsou upevněny šrouby, v případě potřeby jsou proto snadno vyměnitelné.

o2.jpg  o3.jpg  o5.jpg  o6.jpg  o7.jpg

„Sběrač kamene Elho Scorpio 550 je výjimečný stroj, a to nejen svými konstrukčními prvky, ale také svými užitnými vlastnostmi, mezi něž patří i velká robustnost, a tím i vysoká spolehlivost,“ dodává závěrem Ing. Jiří Velička. „Možnosti jeho nasazení jsou široké, lze ho využít nejen při sbírání kamenů z obhospodařovaných zemědělských či jiných polí, ale také při renovaci a výstavbě zelených ploch. Scorpio 550 je také velmi vhodný pro práci ve službách. Dosavadní zkušenosti z nasazení v České republice svědčí o tom, že jde o opravdového představitele nové generace sběračů kamene.“

Klíčové informace

  • Plně hydraulickypoháněný sběrač kamene Elho Scorpio 550 má velký pracovní záběr.
  • V případě potřeby lze využít reverzační chod sběracích a vkládacího rotoru.
  • Scorpio má velký zásobník kamenů s překládací výškou 2,7 metru.
  • Jde o velice robustní, snadno ovladatelný stroj s nízkými náklady na údržbu.
  • Zemědělci ocení automatickou regulaci pracovní hloubky a protinárazové jištění.

 

Autor: Vladislav Fuka
Uveřejněno v týdeníku Zemědělec č. 34/2017