Zpět na pal.cz
+420 577 113 980
Podpora

Dvě šumavské trefy do černého

8. 9. 2017
Přibližně tři tisíce balíků sena a tisíc balíků senáže vyrobí v příznivém roce Ekofarma Frymburk, která je zaměřena na produkci zástavového masného skotu. V podhůří Šumavy nedaleko Horažďovic obhospodařuje Ing. Pavel Froulík se synem 430 hektarů luk a pastvin a chová na 200 krav, zejména kříženek českého strakatého skotu s plemeny hereford a charolais, k tomu navíc dvacet ovcí, tři koně a asi 60 včelstev. Přes léto jsou krávy, koně i ovce na pastvinách, v zimním období se krmí ve stájích. Proto musí na farmě připravit každý rok velké množství sena i senáže.

o11.jpg
„Z prvních sečí sušíme seno, letos jsme slisovali jen asi 2200 balíků, druhé pozdní seče jsou určené na senáž,“ říká Ing. Pavel Froulík. „Máme pouze jednoho zaměstnance, já většinou seču, náš pracovník píci shrnuje a syn pracuje s lisem.“

Šumava jako Finsko

Na farmě stále využívají starou žací kombinaci o celkovém záběru 6,4 metru, která každý rok posekala přibližně 500 hektarů.

Čelní i vzadu nesená žací lišta jsou již za svým zenitem, a to nejen pokud jde o technickou úroveň, ale také opotřebení. Každá životnost má svoje meze.

„Proto jsme se rozhodli pořídit si nový moderní žací stroj, který by byl nejen technicky vyspělý, ale také velice odolný,“ pokračuje farmář. „Věděli jsme, že tyto požadavky splňuje finská technika Elho, kterou u nás zastupuje společnost P & L Biskupice. Finské podmínky se velice podobají podmínkám v podhůří, ať už jde o počasí či členitý povrch pozemků, a s ohledem na tyto skutečnosti jsou i finské stroje konstruované. Vybrali jsme si model Elho NK 2800 a záběru 2,8 metru bez kondicionéru. Biskupická společnost nám ho nejdříve zapůjčila, abychom si ho mohli vyzkoušet, a už tu zůstal. Zatím jsme s ním posekali během první seče asi 120 hektarů a kované nože jsou téměř netknuté. Přitom jsme ho posílali na nejhorší pozemky, zejména na ty, které byly poškozené divokými prasaty. Přestože tyto porosty na jaře usmykujeme, v červnu vypadají už zase jako tankodrom, kde není o kameny, drny či valy zeminy nouze. Volbou žacího stroje Elho jsme se trefili do černého.“

Robustní stroj z poctivého materiálu

„Mohu potvrdit, že výběr Pavla Froulíka byl správný, jde o jednoduchý robustní stroj vyrobený z poctivého materiálu, který vydrží tvrdé zacházení, na něž jsou ve Finsku zvyklí,“ zapojuje se do hovoru Štěpán Benda, obchodní zástupce společnosti P & L. „Navíc v porovnání s jinou technikou vytvářejí žací stroje Elho vysoké vzdušné řádky, v nichž posečená píce rychle a rovnoměrně zasychá. A to i v méně příznivých klimatických podmínkách. Žací stroje Elho jsou nejen kvalitní a spolehlivé, ale také zaručují vysoký výkon, bezproblémový provoz i v tvrdých podmínkách nasazení a nízké provozní náklady. Díky své univerzálnosti jsou vhodné k sečení pícnin pro výrobu senáže, sena a péči o pastviny. Do šumavských podmínek jsou jako stvořené.“

Téměř všechny modely jsou vybaveny systémem odlehčení HydroBalance, díky němuž žací stroj měkce kopíruje povrch pozemku a vyhýbá se překážkám. Nízkoprofilové žací disky z tvrzené ocele jsou chráněny před poškozením chrániči kamenů upevněnými zespodu žacího nosníku. Pohon každého disku je zajištěn hřídelem s robustním ozubeným kolem pohybujícím se v olejové lázni. Hnací hřídele disků jsou uloženy ve dvou kuličkových ložiscích umístěných daleko od sebe. Velká vzdálenost ložisek pak zaručuje při rychlosti 800 až 1100 ot/min vysokou stabilitu disku s dvěma kovanými prohnutými žacími noži. Díky svému tvaru mají nože samoostřicí efekt. I když se postupně opotřebovávají, jejich řezná hrana stále zůstává ostrá. Podle dosavadních zkušeností mají tyto nože asi pětkrát delší životnost než klasické rovné nože, v testu se prohnuté nože otáčely v průměru po 300 ha, rovné asi po 60 ha. K dlouhé životnosti přispívá také způsob jejich upevnění na žacím disku, při nárazu na kámen umožňují protočení o 360°.

Komfortní farmářský traktor

Ve Frymburku pracuje ještě jeden stroj od společnosti P & L Biskupice. Jde o nejvýkonnější traktor Kioti PX9020 s motorem Perkins o výkonu 90 koní a převodovkou Power Shuttle 16 x 16 vybavený čelním nakladačem Kioti KL 901.

o2.jpg  o3.jpg  o4.jpg

Tento farmářský traktor s vysokým komfortem obsluhy je ideálním pomocníkem pro pícninářské a s čelním nakladačem i manipulační práce. Díky velké palivové nádrži o objemu 120 l a efektivnímu výkonu motoru je schopen pracovat dlouhou dobu bez přestávky, což zvyšuje jeho produktivitu. Hydrostatický posilovač řízení vyžaduje minimální úsilí obsluhy. Páka systému Power Shuttle umístěná vlevo pod volantem umožňuje rozjezd a změnu směru jízdy bez nutnosti sešlápnout hlavní spojku. Na hlavní řadicí páce jsou umístěna tři tlačítka, dvě na řazení „půlek“ pod zatížením – tedy HI- -Low systém. Třetí tlačítko na řadicí páce slouží k ovládání spojky. Obsluha tedy může řadit rychlosti za pomocí tlačítka, aniž by potřebovala levou nohu pro sešlápnutí spojky. Standardním prvkem u všech traktorů PX je joystick, stejně jako duální hydraulický okruh s barevně odlišenými rychlospojkami, které umožňují ovládat nářadí a příslušenství.

Jednoduchý úsporný model

„S Pavlem Froulíkem jsme řešili nákup traktoru delší dobu,“ vzpomíná Štěpán Benda. „Vzhledem k tomu, že se tak trochu bál elektroniky a močoviny, která podle něj u malých pojížděk kolem farmy traktorům škodí, přemýšlel nejdříve o nějakém starším typu. Nakonec se rozhodl pro nový stroj a opět měl šťastnou ruku, vybral si jednoduchý model s čelním nakladačem, který se na jeho farmu stoprocentně hodí.“

„Traktor jsme si pořídili vloni na podzim, tvrdě pracoval po celou zimu a nakrmil bez jakéhokoliv problému všechna zvířata,“ navazuje na obchodního zástupce Pavel Froulík. „Je kompletně vybaven na práci kolem farmy včetně vzduchových brzd, klimatizace nebo rádia. Ač u nás vládne jiná značka traktorů, Kioti jsme zvolili proto, že model PX9020 byl v porovnání s konkurencí za velmi dobrou cenu.

Využíváme ho nejen k zimnímu krmení, ale také k sečení s novou žací lištou Elho a ke svozu balíků z pole. Původně jsme se obávali toho, že je úzký a mohl by mít problémy se stabilitou na svahu, ale naše obavy byly liché. Přesvědčili jsme se, že je to stroj s velmi dobrou svahovou dostupností, navíc s výrazně nižší spotřebou než naše původní traktory. Po téměř ročním provozu jsme s ním velice spokojeni, ať už jde o spolehlivost, svahovou dostupnost, spotřebu nafty, jednoduchou obsluhu a minimální provozní náklady. Při sklizni trvalých travních porostů zvládne všechny závěsné stroje včetně těžkých vozů na přepravu balíků s celkovou hmotností až deset tun. Potěšilo nás, že také výborně startuje za jakékoliv teploty, silné mrazy nevyjímaje.

Další jeho výhodou je malý poloměr otáčení, s ohledem na kuželové převody u přední nápravy je jeho pohyblivost v seníku nebo ve stájích, kde jsou sloupy, obdivuhodná. A jestli jsem říkal, že jsme se u žacího stroje Elho trefili do černého, tak toto tvrzení musím zopakovat také u traktoru Kioti.“

Klíčové informace

  • Ekofarma Frymburk si před časem pořídila od společnosti P & L Biskupice dva stroje, které jsou na šumavskou farmu jako stvořené.
  • Jde o žací lištu Elho NK 2800 a farmářský traktor Kioti PX9020.
  • S oběma stroji jsou na farmě navýsost spokojeni.


Autor: Vladislav Fuka
Uveřejněno v týdeníku Zemědělec č. 31/2017